UZDATNIANIE WODY

Firma Aquaro specjalizuje się w uzdatnianiu wody w domach prywatnych oraz obiektach użytku publicznego: hotelach, restauracjach, itp. W zakres uzdatniania wody wchodzą podstawowe procesy, takie jak:
  • filtracja mechaniczna,
  • zmiękczanie,
  • odżelazianie,
  • odmanganianie,
  • filtracja na węglu aktywnym,
  • systemy podzlewowe do wody spożywczej,
  • lampy UV,
  • inne związane z procesem uzdatniania wody.

Urządzenia dobieramy indywidualnie zgodnie z parametrami wody surowej i zastosowaniem wody po procesie uzdatniania:

  • do produkcji,
  • farmacji,
  • woda spożywcza,
  • zastosowania gospodarczego.

Czas montażu całego systemu zależny jest od wielkości stacji uzdatniania wody, indywidualnych możliwości montażowych u klienta oraz przeszkód w montażu. Optymalnie montaż zmiękczacza trwa ok. 1 godz.
 

Prowadzimy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Z pełnym przekonaniem, że oferujemy Państwu produkty najwyższej jakości produkcji europejskiej, posiadające atesty PZH i certyfikaty HACCAP z przyjemnością przygotujemy i wyślemy Państwu materiał informacyjne wraz z ofertą dostosowaną do Państwa potrzeb. 

Państwa zdrowie i zdrowie Państwa bliskich  to nasz wspólny cel.

 

WAŻNE!!!

ZANIM KUPISZ ZMIĘKCZACZ ZAPYTAJ SPECJALISTY, JAKIE URZĄDZENIE I JAKIEJ WIELKOŚCI JEST TOBIE POTRZEBE. OD TEGO ZALEŻY NIENAGANNE DZIAŁANIE URZĄDZENIA ORAZ KOSZT JEGO EKSPLOATACJI I TWOJE ZADOWOLENIE

 

 

UZDATNIANIE WODY

 Uzdatnianie wody polega na dostosowaniu właściwości i składu wody do wymagań wynikających z jej przeznaczenia np. do produkcji, farmacji, picia czy zastosowania gospodarczego. Aby otrzymać wodę odpowiadającą naszym wymaganiom, należy poddać ją odpowiednim zabiegom: dezynfekcji, zmiękczaniu, odżelazianiu, odmanganianiu, stabilizacji, oraz innym specjalistycznym. Mogą być one realizowane za pomocą różnych procesów.

Należy dokonać odpowiedniego doboru procesu uzdatniania wody oraz jakości i wielkości urządzeń na podstawie fizycznych, chemicznych i biologicznych badań wody z ujęcia.

  
Posiadając ujęcie miejskie wody, korzystając z wody wodociągowej najczęstszym problemem jest jej twardość. Nadmierna twardość wody jest przyczyną powstawania kamienia kotłowego oraz większego zużycia środków myjąco-piorących. Powoduje powstawanie kamienia w pralkach, zmywarkach do naczyń, bojlerach, rurach, na armaturach i ceramice sanitarnej, żelazkach, ekspresach do kawy, na skórze, włosach, zębach.


W urządzeniach pracujących na zasadzie wymiany ciepła, osady wapnia i magnezu powodują duże straty energii (1 mm warstwy osadów zwiększa zużycie energii o ok. 10%). Należy zwrócić uwagę, że w 10m3 wody o twardości 16on płynie ok.30 kg osadów.

 

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz polskimi normami (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 19 listopada 2002 r., Dz.U. nr 203, poz. 1718) twardość ogólna wody do picia powinna wynosić 60–500 mg CaCO3/l czyli pomiędzy 4 a 28on. Dla organizmu człowieka najodpowiedniejsza jest woda miękka, czyli o twardości poniżej 10od. Stosowanie takiej wody ma nie tylko uzasadnienie prozdrowotne, ale przede wszystkim użytkowe, o czym jest mowa wyżej.

  

ZMIĘKCZANIE WODY

 

Poprzez zastosowanie zmiękczaczy wody procujących na bazie złóż jonowych - na drodze wymiany jonowej dokonuje się  usuwanie twardości.

Twardość ogólna, będąca sumą twardości węglanowej i niewęglanowej jest usuwana na kationicie silnie kwaśnym w cyklu sodowym – podczas przepływu wody przez żywicę jonowymienną powodujące twardość jony wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+) wymieniane są na jony sodu (Na+).


Gdy zdolność jonowymienna złoża zostanie wyczerpana, jest ono poddawane regeneracji roztworem soli kuchennej (NaCl). Częstość regeneracji zmiękczacza zależy od twardości oraz ilości uzdatnianej wody.

Proponowane przez nas zmiękczacze posiadają szereg  zalet:

  • działanie bezobsługowe - sterowanie czasowe,objętościowe i objętościowe z pierwszeństwem czasowym,
  • odporny na korozję zbiornik z włókien szklanych
  • nowoczesne głowice sterujące
  • bardzo wysoka zdolność usuwania jonów twardości
  • ciągła dostawa wody uzdatnionej bez przerw na regenerację (seria DUET)
  • w wersji objętościowej: podtrzymywanie pamięci sterownika, regulacja długości cykli, wskazanie przepływu chwilowego i ilości wody pozostałej do kolejnej regeneracji
  • niskie koszty eksploatacji

 
 ODŻELAZIANIE I ODMANGANIANIE WODY

 

Gdy woda ma kontakt z tlenem (atmosferycznym), żelazo wytrąca się w formie trudno rozpuszczalnego, brunatnego, uwodnionego tlenku żelazowego, który często widać w postaci rdzawych zacieków na kranach, sanitariach, wannach, umywalkach, itp.


Proces odżelaziania czy odmanganiania przeprowadza się poprzez utlenianie wody, najczęściej polegające na mechanicznym napowietrzaniu  wody zanieczyszczonej manganem i żelazem, co powoduje wytrącenie się osadów wodorotlenków, które następnie są usuwane w wyniku filtracji na odpowiednich filtrach.
 

 FILTRACJA MECHANICZNA

Zanieczyszczenia w wodzie (piasek, rdza, drobne cząstki) moga być przyczyną przeciekających kranów, zatkanych perlatorów, blokady zaworów i znacznie podwyższonego ryzyka higieny, a w ostateczności kosztownych modernizacji lub czyszczenia instalacji wodnej.


Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa, normatywnie zalecany jest montaż filtra do wody pitnej w instalacji wodociągowej.

 

 

BUDUJESZ DOM? WARTO WIEDZIEĆ !

   Podczas planowania budowy domu, wybierając piec, ogrzewanie podłogowe, instalację CO i wodną mało kto zastanawia się nad jakością wody, która popłynie w całym domu. Warto jednak wiedzieć, że nadmierna twardość wody jest przyczyną powstawania kamienia kotłowego. Powoduje on m.in. zmniejszenie wydajno­ści procesu grzewczego w urządzeniach pracujących na zasadzie wymiany ciepła, zmniejszenie przepustowości instalacji wodnej, szybszej eksploatacji i niszczenia urządzeń współdziałających z wodą, oraz większego zużycia środków myjąco-piorących.

   Cząstki zanieczyszczeń w wodzie mogą być nie tylko przyczyną kapiących kranów, zatkanych perlatorów, słuchawek prysznicowych, blokady zaworów i podwyższonego ryzyka higieny, ale także kosztownych modernizacji i konieczności gruntownego czyszczenia systemu instalacyjnego. W konsekwencji powstaje rdza (czyli elektrochemiczny proces korozji), który we wszystkich tworzywach metalicznych może doprowadzić do szybko postępującego rozkładu, łącznie z pęknięciem rur wodociągowych.  Filtry mechaniczne chronią instalację wodną i CO przed takimi zjawiskami.

Gdy problemem stanowi nadmierna twardość wody, kamień na urządzeniach i armaturze, zatykające się rurociągi oraz zbyt duże zużycie detergentów rozwiązaniem jest zastosowanie zmiękczaczy wody działających na zasadzie wymiany jonowej.