Elektrolizer soli Zodiac TRi Expert 18

 • Dodaj recenzję:
 • W382510
 • Producent: Zodiac
 • szt.
 • Cena netto: 6 613,87 zł 8 135,06 zł

Elektrolizer soli ZODIAC TRi Expert 18 - przeznaczony do basenów o objętości do 70 m³. Urządzenie wytwarza chlor w ilości 18 g/h. Pobór mocy 195 W. Elektrolizer Tri wyposażony jest w Samoczyszczącą elektrodę chloru wykonaną z tytanu.

Elektrolizer soli ZODIAC TRi Expert 18

Cechy elektrolizerów TRi

 • Brak konieczności zakupu i magazynowania niebezpiecznych substancji chemicznych.
 • Brak przykrego zapachu i smaku chloru wskutek wyeliminowania chloramin, a przez to brak drażniącego wpływu na oczy i błony śluzowe. 
 • Odczucie „miękkiej wody” podczas korzystania z kąpieli.
 • Możliwość pracy przy stężeniu soli w wodzie mieszczącym się w zakresie 3 – 13 kg/m3
 •  Montaż celi chloru i czujnika przepływu jest możliwy na rurociągach o średnicy zewnętrznej d50 mm oraz d63 mm w pozycji poziomej z wylotami skierowanymi do dołu.
 • Prosta obsługa intuicyjnego menu wyświetlacza dostępnego w kilku językach.
 • Tryb pracy Low obniża wydajność wytwarzania chloru do poziomu 10% w okresach małego zapotrzebowania (np. po przykryciu basenu). 
 • Tryb pracy Boost zwiększa wydajność wytwarzania chloru do poziomu 100% w okresach dużego zapotrzebowania.
 • Automatyczna zmiana polaryzacji elektrod chloru co 5 godzin z możliwością zmniejszenia do 2,5 godziny w przypadku twardej wody.
 • Wbudowany programator umożliwia ustawienie dwóch okresów pracy elektrolizera w ciągu doby. 
 • Czujnik przepływu wyłącza urządzenie z pracy przy braku przepływu wody – „Alarm przepływu” sygnalizowany jest czerwoną diodą i odpowiednim komunikatem na wyświetlaczu.
 • Alarm „Niskie stężenie soli/niska temperatura wody” sygnalizowany żółtą diodą i odpowiednim komunikatem na wyświetlaczu.
 • Tytanowe elektrody pokryte specjalnym stopem zapewniają długoletnią pracę. 
 • Gwarancja – 3 lata na wszystkie elementy elektrolizera łącznie z elektrodami chloru, które podlegają normalnemu zużyciu podczas eksploatacji.

Specyfikacja

TRi
Expert 10

TRi
Expert 18

Tri
Expert 22

TRi
Expert 35

 Nominalna produkcja wolnego chloru

10 g/h

18 g/h

22 g/h

35 g/h

 Przeznaczony do basenu o objętości (filtrowanie 8 h/24 godz) 50 m

40 m3

70 m3

100 m3

170 m3

 Zasilanie sterownika

220 – 240 VAC / 50 Hz

 Pobór mocy sterownika

195 W

 Natężenie prądu wtórnego (zasilanie elektrod chloru)

2,2 A

3,6 A

4,5 A

7,2 A

Średnica rurociągu do montażu celi chloru i czujnika przepływu

d50 mm lub d63 mm,
1 ½” (48 mm), 2” (61 mm)

 Długość przewodu zasilającego celę chloru

1,8 m

 Położenie celi chloru

Poziome najlepiej na obejściu, ale w odległości ≤ 1,8 m od sterownika

 Zmiana polaryzacji elektrod chloru

Co 5 lub 2,5 godz.

 Materiał elektrod chloru

Tytan pokryty specjalnym stopem

 Czujnik przepływu

Tak (łopatkowy)

 Alarmy

Brak przepływu, niskie stężenie soli, niska temperatura wody w basenie,

 Regulacja wydajności wytwarzania chloru przyciskiem

Od 10% do 100% w skokach co 10%

 Minimalny przepływ wody basenowej przez celę chloru

5 m3/godz.

 Maksymalny przepływ wody basenowej przez celę chloru

18 m3/godz. (przy większych przepływach montaż celi na obejściu)

 Maksymalne ciśnienie robocze w celi chloru

2,75 bar

 Maksymalna temperatura wody

40 °C

 Minimalna temperatura wody

5 °C

 Klasa ochrony obudowy sterownika

IP 23

 Wymiary celi chloru

32,0 x 13,5 x 11,0 cm

 Wymiary obudowy sterownika
(wys. x szer. x głęb.)

31,0 x 33,0 x 11,0 mm

Gwarancja na wszystkie elementy elektrolizera

3 lata

 
Roztwór soli w wodzie basenu może zostać wykorzystany do wytwarzania kwasu podchlorawego, jednego z najbardziej skutecznych dezynfektantów i utleniaczy, zwanego powszechnie wolnym chlorem. Urządzeniami służącymi do wytwarzania wolnego chloru w słonej wodzie przy wykorzystaniu zjawiska elektrolizy i dysocjacji są właśnie elektrolizery. W wyniku działania elektrolizera oprócz kwasu podchlorawego w wodzie powstaje także zasada sodowa NaOH.

Pod pojęciem elektrolizy rozumiemy wszelkie zmiany struktury chemicznej substancji rozpuszczonych w wodzie zachodzące pod wpływem przyłożonego do niej zewnętrznego napięcia elektrycznego. W elektrolizerach basenowych napięcie jest przyłożone do wykonanych z tytanu elektrod znajdujących się w zamontowanej na rurociągu celi chloru. Proces elektrolizy wymaga stałego dostarczania energii elektrycznej.

Z elektrolizą związany jest najczęściej proces dysocjacji elektrolitycznej, który jest procesem rozpadu cząsteczek związków chemicznych na jony pod wpływem rozpuszczalnika czyli wody. Zdysocjowany roztwór nazywany jest elektrolitem. W roztworach dysocjacja jest zawsze procesem odwracalnym. Dysocjacji elektrolitycznej w wodzie ulegają prawie wszystkie rozpuszczalne sole, wszystkie kwasy i wodorotlenki. Ponieważ dysocjacja jest procesem odwracalnym to w wyniku działania promieni słonecznych i temperatury następuje rozpad kwasu podchlorawego. Jony chloru łączą się z sodem z zasady NaOH tworząc ponownie sól NaCl. Zatem sól rozpuszczona w wodzie nie ulega zużyciu, a zostaje jedynie usuwana z wodą podczas płukania filtrów oraz wychlapywania z basenu. Okresowo należy uzupełniać jedynie zawartość soli w wodzie.

Zalecane stężenie soli w wodzie basenu powinno wynosić 4 kg/m3, jednakże elektrolizery TRi mogą być eksploatowane w zakresie stężeń mieszczących się w granicach 3 – 13 kg/m3. Można zastosować specjalną sól tabletkowaną, lub zwykłą sól kamienną bez żadnych dodatków. Dla porównania należy dodać, że stężenie soli w Bałtyku wynosi średnio około 7 kg/m3.

Gdy woda w basenie jest twarda istnieje niebezpieczeństwo osadzania się na katodzie (-) związków wapnia, gdyż środowisko wokół niej ma odczyn alkaliczny związany z powstawaniem NaOH. Tworzący się na katodzie kamień utrudnia przepływ prądu i powoduje szybsze zużycie elektrody. Aby temu zapobiec zmienia się polaryzację elektrod, czyli po kilku godzinach pracy katoda staje się anodą i odwrotnie.

W przypadku elektrolizerów TRi fabrycznie ustawiony okres polaryzacji wynosi 5 godzin, jednakże przy twardej wodzie można go zmniejszyć do 2,5 godziny. Należy pamiętać, że zmniejszanie okresu polaryzacji przy miękkiej wodzie jest szkodliwe, gdyż powoduje szybsze zużycie elektrod.

Należy jeszcze zaznaczyć, że cela chloru powinna być montowana na rurociągu dolotowym do basenu jako ostatni element. Ma to zapobiec gromadzeniu się w elementach instalacji basenowej niebezpiecznego chloru gazowego powstającego w niewielkich ilościach podczas procesu elektrolizy i dysocjacji.

Możliwość montażu modułów TRi Pro i TRi pH
Gwarancja – 3 lata.